اعتکاف
وب سایت اعتکاف، پویشی در مسیر گسترش معنویت

اعتکاف؛ موسم تجدیدعهد با امام زمان(عج)

۱۳۰

اعتکاف، موسم تجدید عهد با امام زمان(عج)

مولف کتاب «برای ظهورش معتکف شویم» در پاسخ به این سوال که یک شخص معتکف در دوران غیبت امام زمان(عج) از این فرصت و خلوت چگونه برای نزدیکی به حضرت مهدی(عج) می تواند بهره ببرد، گفت: هر منتظری نسبت به امام عصر(عج) دارای وظایفی است که غالبا در انجام این وظایف کوتاهی می کنیم؛ از جمله آنها دعا برای فرج ایشان است که با گرفتاری های دنیایی نسبت به این وظیفه کوتاهی می کنیم اما این فرصت سه روزه اعتکاف، امکان تجدید عهد با امام زمان(عج) را برقرار می کند.

این کارشناس مهدوی با بیان اینکه شایسته است، منتظران ظهور، خود را در این سه روز وقف امام زمان(عج) کنند، تصریح کرد: می توان این سه روز را به نیابت از امام زمان(عج) و برای برآورده شدن حاجت ایشان معتکف شد.

وی با اشاره به استفتائی از مقام معظم رهبری در خصوص انجام اعتکاف به نیابت از امام زمان(عج) تاکید کرد: ایشان در پاسخ فرمودند، اعتکاف به نیابت از امام زمان(عج) مانعی ندارد بنابراین شایسته است که تمام معتکفین این سه روز را به نیابت از امام زمان(عج) و برای برآورده شدن حاجت این حضرت(عج) معتکف شوند و در این مدت دل های خود را پاک نگه دارند و به عبادت بپردازند و در اعمال ام داوود هم که دعا مستجاب است، ظهور امام زمان(عج) را مسئلت کنند.

محمودی با بیان اینکه اعتکاف تمرینی برای عدم وابستگی به دنیاست، گفت: هر میزان وابستگی انسان به اهل بیت(ع) و امام زمان (عج) بیشتر شود، وابستگی اش به دنیا کمتر می شود و اعتکاف تمرینی برای عدم وابستگی به دنیاست و در این فرصت باید وابستگی خود را به امام زمان(عج) افزایش دهیم و با انجام مراقبت هایی این وابستگی را بعد از اعتکاف نیز حفظ کنیم.

راه های مراقبت از دستاوردهای اعتکاف

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت با اشاره به مراقبت های لازم برای حفظ آنچه در اعتکاف به دست می آید، ابراز کرد: باید افراد با خود عهد ببندند که در طول روز، حتما چند مرتبه به یاد امام زمان(عج) باشند و در طول روز صدقه ای برای سلامتی ایشان بدهند و روزانه آیاتی چند از قرآن را تلاوت کنند و ثوابش را به امام زمان(عج) هدیه دهند.

وی اضافه کرد: باید افراد عهد ببندند همانگونه که حضرت(عج) نماز خود را اول می خوانند، آنان نیز به نماز اول وقت اهمیت دهند و نباید پس از این سه روز مهمانی، شرایط حاکم بر اعتکاف را فراموش کنند و همانطور که با نیت فرج امام زمان(عج) معتکف شدند، پس از این مدت نیز برای زمینه سازی ظهور تلاش کنند.

محمودی با بیان اینکه یکی از علل حالات خوب در اعتکاف، کنترل چشم و عدم نگاه به نامحرم است، خاطرنشان کرد: معتکفین باید پس از این مدت نیز در بیرون از خانه، خیابان ها و حتی فضای مجازی مراقب چشم، گوش و بویژه زبان خود باشند تا بتوانند همان حال خوب ایام اعتکاف را داشته باشند زیرا برای مثال در اعتکاف غیبت و ناسزا گفته نمی شود که باید این موارد را در زندگی هم استمرار دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.