اعتکاف
وب سایت اعتکاف، پویشی در مسیر گسترش معنویت

اعتکاف و حل مشکل مؤمن

۱۴۷

گرچه خروج از مسجد برای معتکف روا نیست؛ ولی برای شرکت در نماز جمعه و یا انجام کارهای ضروری مى‏توان از مسجد خارج شد. چنانکه حل مشکلات نظام اسلامی و رفع نیاز نیازمندان در جامعهٴ اسلامی چنان مهمّ است که برای حلّ گره و مشکل یک مسلمان به معتکف اجازه داده شده همچنان که در حال اعتکاف است، از مسجد بیرون آید، مشکل نظام و مردم را حل کند و دوباره به جای خود برگردد که آن هم ادامهٴ همین عبادت به حساب مى‏آید نه بیگانه و جدای از آن؛ چون ارزش اعتکاف به عبادت بودن آن است. همان‏طور که وقوف در منا و مشعر و عرفه، عبادت است.

میمون بن مهران مى‏گوید: من در پیشگاه امام مجتبی (علیه‏السلام) مشرّف بودم، در حالی که ایشان معتکف بودند. مردی به محضرشان شرفیاب شد و عرض کرد: مقروض هستم، کسی که از من طلب دارد، مطالبه کرده و چون قدرت پرداخت ندارم، مى‏خواهد مرا به زندان بیفکند. امام حسن (علیه‏السلام) فرمود: پولی ندارم که دِین شما را ادا کنم. آن شخص به امام (علیه‏السلام) عرض کرد: شما اگر بیایید با طلبکار صحبت کنید، ممکن است به پاس حرمت شما مرا به زندان نبرد.

میمون بن مهران مى‏گوید: دیدم حضرت آماده شد که کفش بپوشد و از مسجد خارج شود. عرض کردم: آیا فراموش کرده‏اید که در حال اعتکاف هستید و معتکف نباید در حال اعتکاف از مسجد خارج شود؟ امام (علیه‏السلام) فرمود: فراموش نکرده‏ام؛ ولی پدرم از جدّم رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) نقل کرد که اگر کسی گره‏ای از کار مسلمین یا شخص مؤمنی بگشاید و حاجت او را برآورده سازد، مانند آن است که نُه هزار سال خداوند را عبادت کرده، روزها را به روزه و شبها را به شب زنده‏داری سپری کرده باشد .

در روایتی دیگر از امام صادق (علیه‏السلام) آمده است که تلاش برای قضای حاجت برادر مسلمان پاداش یک حج و یک عمره و دو ماه اعتکاف در مسجدالحرام را دارد. حضرت آیت الله جوادی آملی،کتاب حکمت عبادات ص۱۸۶

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.