اعتکاف
وب سایت اعتکاف، پویشی در مسیر گسترش معنویت

اعتکاف زمینه سازی ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

۱۱۰

آیت الله اراکی یک روزگاری پیش می آید که اعتکاف در مسجد الحرام آنقدر گسترده می شود و رواج پیدا می کند که آن وقت یاران حقیقی امام زمان آنجا دور هم جمع می شود و پیدا می کنند همدیگر را. آن وقت است که زمینه ظهور و قیام حضرت ولی عصر – سلام الله تعالی علیه – بهتر از هر زمانی فراهم می شود.

آیت الله اراکی در گفت و گو با دبیرخانه جشنواره اعتکاف گفت؛ اعتکاف ۵ ویژگی اصلی دارد در احکام شرعی. اولا اعتکاف عبادتی است که باید در مسجد باشد. مسجد کجاست؟ مسجد چیست؟ خود تعریف مسجد باید در نظر گرفته بشود. متأسفانه این تعریف رایج که از مسجد در بین مردم رایج شده درست نیست! مسجد بیت الله است. بعد بیت الامام است. «المساجد بیوتی فی الارض» که در روایت آمده. مسجد بیوت الامام است. «و لقد بوئنا لابراهیم مکان البیت».
لذا فرمود: «یوم ندعوا کل اناس بامامهم؛ ما روز قیامت هر جامعه ای را، هر امتی را، با نام امامش شناسایی می کنیم.» کار به اینکه این افراد، افرادی هستند که از چه عشیره ای یا قبیله ای یا از چه منطقه جغرافیایی هستند نداریم. کار به این داریم که پیوسته به چه امامی هستند. پس امام نقشش چیست؟ نقشش ایجاد امت است! یعنی یک جامعه هم نوع و هم جنس با خود امام. این همان چیزی است که ما از آن به تمدن تعبیر می کنیم.
تمدن یعنی چه؟ یعنی یک جامعه بر وفق معیارها و ارزش های معینی ساختن. جمع مردم اگر دور هم جمع بشوند ولی نه بر وفق یک معیارها و قوانین و ضوابط و نظم خاصی، این نه جامعه صدق می کند و چنین جمعی هم تمدن ندارد. جمع متمدن جمعی هستند که اگر دور هم جمع می شوند اولا دور یک حاکمیت جمع می شوند، در ثانی مبنای اجتماعشان دور حاکمیت چه باشد؟ پایبندی آنها به یک سری ضوابط و قوانینی که آنها را در راستای اهداف بلند هدایت کند. این همان چیزی است که ما از آن به ولایت تعبیر می کنیم. پس مرکز شکل گیری تمدن اسلامی مسجد است. آن وقت اعتکاف باید در کجا باشد؟ در چنین مکانی باشد.
این امت مسلم با آن امام مسلم با آن بلد مسلم، بلدی که بلد آمن است، این همان تمدن اسلامی است. این تمدن اسلامی را وقتی می خواهد مطرح کند (شکل یک تمدن اسلامی) بحث عاکفین پیش می آید. پس معلوم می شود اعتکاف در پرورش این امت مسلمه نقش دارد. امت مسلمه ای که اگر این امت نپیوندد به آن امام تمدن اسلامی شکل نمی گیرد.
نکته دوم این است که باید در مسجدی باشد که این مسجد محل اقامه جمعه است. یعنی مسجد جامع باید باشد. پس معلوم می شود نوع اعتکاف از نوع رهبانیت نیست! اعتکاف جدا شدن از جامعه نیست. اعتکاف پیوستن به جامعه است. اما کدام جامعه؟ جامعه ای که گرد امام است. این نکته مهمی است!
نکته سوم و ویژگی سوم اعتکاف این است که باید همراه با روزه داری باشد. یعنی معتکف باید روزه دار باشد. معتکف روزه دار یعنی چی؟ آن هم روزه لله! یعنی از شهوت ها دل بکند و متمحض در چه باشد؟ متمحض در ذکر خدا و متمحض در اخلاص لله باشد. یعنی وابستگی های دنیوی را رها کند و به یک وابستگی فقط رو بیاورد و آن وابستگی به خدای متعال.
خصوصیت چهارم مسئله نیت ماندن در مسجد است. این مسئله ماندن، اقامه در مسجد، اقامه در مسجد! فرق است بین حضور برای صلاه و رفتن از مسجد بعد از نماز. آیه کریمه می فرماید: «لمسجد اسس علی التقوی من اول یوم احق ان تقوم فیه». مسجد خاصیتش این است که چون بیت الامام است بیت اقامه امام است. یعنی بیتی است که آنجا امام محل اقامتش و محل بودنش است؛ نه یک لحظه بودن. احق ان تقوم فیه! فیه رجال یحبون… یا در آن آیه کریمه «فِی بُیُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَن تُرْفَعَ وَیُذْکَرَ فِیهَا اسْمُهُ یُسَبِّحُ لَهُ فِیهَا بِالْغُدُوِّ وَالْآصَالِ رِجَالٌ لَّا تُلْهِیهِمْ تِجَارَهٌ وَلَا بَیْعٌ عَن ذِکْرِ اللَّهِ». این مسئله مهم است که این بیت بیتی است که بیت اقامه امام است و بیتی که یقام فیه ذکر الله است.
خصوصیت پنجم این است که این حضور و این پیوستن با امام باید خالصانه باشد، باید با ذکر خدا باشد؛ چون می فرماید: – تعریف مساجد – «وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّن مَّنَعَ مَسَاجِدَ اللَّهِ أَن یُذْکَرَ فِیهَا اسْمُهُ» و «فِی بُیُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَن تُرْفَعَ وَیُذْکَرَ» این بیوت همان مساجد است و همان بیوت الامام! این بیوت الامام حکم مسجد را دارد. لیکن باید گفت مسجد حکم بیوت الامام را دارد. لذا بیت فاطمه مسجد است، همه احکام باید در آن پیاده بشود. که در روایات هست – در تفسیر همین فی بیوت اذن الله… – رسول اکرم فرمود: «هی بیوت الانبیاء و الاوصیاء» بعد آن شخص سؤال کرد که «و بیت علی و فاطمه منها؟» فرمود: «نعم و من افاضلها» بیت علی و فاطمه از این بیوت است. یعنی مسجد است! مسجدیت مسجد به علی و فاطمه است. یعنی به حضور علی و فاطمه، به حضور رسول الله است. این است. چون مسجد مقام الرسول است و مقام الامام است شده مسجد! چون بیت الامام است شده مسجد. بعد این قیام در مسجد باید قیام همراه با اخلاص باشد. باید همراه با ذکر مخلصانه باشد. لذا معتکف باید در مسجد ذاکر خدا باشد و این ذکر هم باید ذکر خالصانه باشد.

در این خصوصیات پنجگانه وقتی تأمل کند می بیند که نتیجه این است: اعتکاف یک روش امت سازی متناسب با معیارهای شهر اسلامی و تمدن اسلامی است. شهر اسلامی شهری است که در آن شهر جامعه ای که این جامعه ویژگی های مسلم بودن بر آن جامعه صدق کند وجود داشته باشد. حتی گفتیم که اگر یک جامعه ای شکل گرفت، جامعه پیوسته به امام، حتی اگر در یک نقطه هم با هم نباشند، آنها هم پیوسته به شهر امام هستند. شهر نشین شهر امام هستند. امروز اگر کسی در خارج هم زندگی کند، در یک بلاد کفر زندگی کند، اما عملش عمل پیوستگی با امام باشد آنچه انجام می دهد به اذن امام باشد، در چارچوب اطاعت امام باشد، این بخشی از شهروندان شهر امام است. این یکی از شهروندان است. شهروند است. شهروند شهر امامت است. یعنی پیوسته به این تمدن است. هر چند در یک شهری باشد که از نظر عرفی شهری باشد که شهر کافران باشد. شهر دشمنان امام باشد. اما او شخصی است که جزء شهروندان امام است. شهر شرعی ملاکش چیست؟ ملاکش پیوستن به قانون و فرمانروایی امام است. هر کس به این پیوست چه می شود؟ می شود شهروند شهر امام
پس این ۵ خاصیت نشان دهنده جایگاه تمدنی اعتکاف است؛ چون ما تمدن می خواهیم داشته باشیم باید شهر اسلامی داشته باشیم. شهر اسلامی بخواهیم داشته باشیم باید چه کار کنیم؟ باید جامعه پیوسته به ولایت امام داشته باشیم. جامعه پیوسته به امامت امام یعنی جامعه ای که در رفتارش در کردارش در اخلاقش پیوسته به امام، وابسته به امام و تابع امام باشد.
من معتقدم الآن ما در شرایط تثبیت قرار داریم. شرایط تثبیت معنایش این است که بسم الله، الان گام دوم. گام اول، گام تثبیت اصل نظام، تثبیت معیارها، تثبیت جامعه اسلامی، تثبیت در برابر چی؟ در برابر خطرها، در رابطه با آسیب ها، در رابطه با آفت های مهلک که جامعه را متشنج می کند.
ما امروز دیگر باید در فکر حرکت به سوی مرکز… البته این حرکت بود کما بیش؛ منتهی چون حرکتی که تا کنون انجام می دادیم بیشتر در جهت دشمن زدایی و آفت زدایی و آسیب زدایی و مانع زدایی بود، حرکت به سمت بالا کند بود. الآن مملکت می تواند حرکت جهشی داشته باشد. به شرطی که ما بتوانیم نظام این حرکت را تدوین کنیم و ارائه بدهیم. نظام اقتصاد اسلامی باید سریع تدوین بشود، به جامعه ارائه بشود. نظام فرهنگی باید سریع تدوین بشود، به مردم ارائه بشود. نظام سیاست داخلی سریع باید تدوین بشود، به مردم ارائه بشود.
یقینا اگر اعتکاف هم به این مرحله برسد که بتواند یک نقش تمدن ساز به صورت عینیت بیرونی ایفا کند چون تا کنون هر آنچه گفتیم درباره پتانسیل آن بوده مسلما آنها حرکت خواهند کرد به سمت اینکه این اعتکاف را هم بکوبند من حدسم این است که آخرش هم ظهور امام زمان با اعتکاف مسجدالحرامی درست بشود. من بعید نمی دانم این مطلب را که یک روزگاری پیش می آید که اعتکاف در مسجد الحرام آنقدر گسترده می شود و رواج پیدا می کند که آن وقت یاران حقیقی امام زمان آنجا دور هم جمع می شود و پیدا می کنند همدیگر را. آن وقت است که زمینه ظهور و قیام حضرت ولی عصر – سلام الله تعالی علیه – بهتر از هر زمانی فراهم می شود.

خبر از سیدمحمدمهدی موذن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.