اعتکاف
وب سایت اعتکاف، پویشی در مسیر گسترش معنویت

این ۸ اصل را فراموش نکنید

۱۳۸

آداب همسرداری در اسلام؛

 این ۸ اصل را فراموش نکنید

کتب روایی شیعه مملو از احادیثی است که آداب همسرداری در اسلام را شرح می‌دهند. اسلام نه تنها خشونت علیه زنان را محکوم می‌کند، بلکه یکی از وظایف افراد در رابطه بین زن و مرد را ابراز علاقه و محبت به همسر می‌داند.

آداب همسرداری در اسلام

اسلام درباره رابطه بین زن و شوهر چه رهنمود‌هایی دارد؟ رعایت حقوق همسر در اسلام یکی از واجبات است و پیامبر اکرم (ص) توصیه‌های فراوانی در این رابطه برای مسلمانان داشته‌اند. این مقاله آداب همسرداری در اسلام را بررسی  و در اختیار مخاطبین قرار داده است.

اسلام کامل‌ترین و آخرین دین الهی است. جامع بودن دین اسلام یک ضرورت است، زیرا کامل‌ترین دین باید در بسیاری از زمینه‌ها آموزه‌هایی داشته باشد تا رهروان آن مسیر از آن تبعیت کنند و راه را گم نکنند. از آنجایی که در سال‌های اخیر آمار رسمی کشور خبر‌های تازه‌ای از مشکلات خانوادگی و زناشویی در دست دارد بهتر است به آداب همسرداری در اسلام نگاهی داشته باشیم که قطعا راهگشای بسیاری از مشکلات است.

آداب همسرداری در اسلام

۱. اظهار محبت بیشتر یعنی ایمان بیشتر

حضرت محمد (ص) پیامبر مهربانی بود. در سیره نبوی می‌خوانیم که ایشان به محبت و مهربانی در میان مردم شهره عام و خاص بود و همواره به مسلمانان توصیه می‌کرد با دیگران مهربان باشید. در حدیثی از ایشان می‌خوانیم که از نشانه‌های ایمان بیشتر، محبت بیشتر به زن هاست.

«کلما ازداد العبد ایمانا ازداد حبا للنسآء»

ترجمه:

«هر چه ایمان بنده زیاد شود، محبت [وی]به زن‌ها نیز زیاد می‌شود».

۲. شیعیان و علاقه به همسر

شیعیان با اعتقاد به امامت ائمه (ع) و جانشینی این بزرگواران پس از پیامبر، آن‌ها را بزرگترین الگو‌های رفتاری و معنوی خود می‌دانند. بنا بر اعتقاد شیعه، هر فرد مسلمان باید با اطلاع از وظایف یک شیعه و مسلمان، همواره به دنبال راه ائمه (ع) و توصیه‌های آنان باشد. امام صادق (ع) می‌فرمایند:

«کل من اشتد لنا حبا اشتد للنساء حبا»

ترجمه:

«هر کس بیشتر دوستدار ما (خاندان عصمت و طهارت) باشد، به زن‌ها (همسرش) نیز بیشتر دوستی می‌کند.»

طبق فرموده امام صادق (ع) هر کسی که خود را شیعه واقعی میداند و مدعی محبت به اهل بیت (ع) است پس به همسرش نیز علاقه بیشتری دارد. علاقه به همسر از لوازم شیعه بودن است.

۳. زندگی با صفا

امام علی (ع) می‌فرمایند:

«فدار‌ها علی کل حال واحسن الصحبه لها فیصفو عیشک»

ترجمه:

«همیشه با همسرت مدارا کن، و با او به نیکی همنشینی کن تا زندگیت باصفا شود.»

مدارا و سازش با همسر از اصولی است که در اسلام بسیار مورد تاکید است. بسیاری که از افرادی که قبل از ازدواج با پیامبر اکرم (ص) مشورت می‌کردند و از اون می‌خواستند تا راهی را پیش پای آن‌ها قرار دهد در پاسخ می‌شنیدند که حضرت تاکید بر سازش و مدارا دارند. این مسئله فقط مربوط به عصر پیامبر نیست، هم اکنون با توجه به مشکلات متعدد زندگی مشترک و موانعی که پیش روی زوج‌های جوان است سازش و مدارا راه حل بسیاری از اختلافات است. مدارا با همسر اگرچه مشکلاتی که از بیرون بر خانواده متحمل می‌شود را حل نمی‌کند، اما باعث می‌شود حتی در سخت‌ترین شرایط هم رابطه‌ای با صفا و صمیمیت بین زن و مرد حاصل شود.

۴. خشونت علیه زنان

زنان در دوره‌های مختلف تاریخی قربانی خشونت‌های بسیاری بوده اند. یکی از این موارد خشونتی است که از سوی همسران بر آن‌ها متحمل میشود. اسلام، دین رحمانیت و عطوفت در این باره دیدگاه مطقن خود را چنین بیان میکند که از زبان پیامبر عزیز خدا (ص) می‌خوانیم:

«فای رجل لطم امراته لطمه، امرالله عزوجل مالک خازن النیران فیلطمه علی حر وجهه سبعین لطمه فی نار جهنم»

ترجمه:

«هر کس به صورت زنش سیلی بزند، خداوند به آتشبان جهنم دستور می‌دهد تا در آتش جهنم هفتاد سیلی بر صورت او بزند.»

۵. ابراز علاقه

عشق و علاقه در رابطه، دُر گرانبهایی است که همیشه نیاز به مراقبت دارد. بسیاری از افراد با وجود علاقه فراوانی که به همسرشان دارند از بیان آن خودداری میکنند. خودداری از ابراز علاقه و محبت آفتی است که ریشه صمیمیت و نزدیکی را می‌خشکاند. بیان عواطف و احساسات پایه‌های رابطه را محکم‌تر و استوار‌تر میکند. این عادت حتی در اسلام ثواب زیادی نیز دارد. پیامبر اکرم (ص) نیز در این باره می‌فرمایند:

«قول الرجل للمراه انی احبک لا یذهب من قلب‌ها ابدا»

ترجمه:

«این گفتار مرد به همسرش که «من تو را دوست دارم»، هرگز از قلب زن بیرون نمی‌رود»

۶. حق زن بر شوهر

زمانی که دو نفر در رابطه با یکدیگر تعامل دارند بر یکدیگر حق دارند. بدین معنا که هرکدام از طرفیت به خاطر حضور در آن رابطه باید وظایف و تکالیفی را انجام دهند. از آنجایی که رابطه زن و شوهر یکی از مقدس‌ترین روابط است رعایت این حقوق مسئله بسیار مهمی است. اما این حقوق کدام هستند؟ این حدیث نبوی بخشی از این حقوق را بیان می‌کند که رعایت آن‌ها بخش مهمی از آداب همسرداری در اسلام است:

«للمراه علی زوج‌ها ان یشبع بطنها، و یکسو ظهرها، ویعلم‌ها الصلاه والصوم والزکاه ان کان فی مال‌ها حق، ولاتخالفه فی ذلک»

ترجمه:

«حق زن بر شوهرش این است که او را سیر کند، لباس بپوشاند، نماز و روزه و زکات را – اگر در مال زن حق زکاتی است – به او یاد دهد، و زن نیز در این کار‌ها با او مخالفت نورزد»

۷. مسائل مادی

برخی از افراد ساعات بسیاری از شبانه روز را مشغول کار و تلاش برای تامین نیاز‌های مالی خانواده هستند. این مشغولیت در بسیاری از موارد فرصت عبادت‌های مستحبی یا راز و نیاز را از افراد میگیرد. برخی با توجه به این وظایف سنگین بعد از ازدواج و با توجه به کمبود وقت برای انجام این امور، ازدواج را امر بیهوده و محدودیت آوری میدانند. از طرفی دیگر یکی از آداب همسرداری در اسلام این است که مرد خانواده هزینه‌های مورد نیاز همسر و فرزندانش را تامین کند. امام رضا (ع) درباره فردی که در حال تلاش برای تامین نیاز‌های مالی خانواده است می‌فرمایند:

«الکآد علی عیاله من حل کالمجاهد فی سبیل الله»

ترجمه:

«کسی که از راه حلال برای تامین رفاه خانواده اش تلاش می‌کند، همچون مجاهدی است که در راه خدا جهاد می‌کند.»

۸. آراستگی در ظاهر

اسلام نه تنها مخالف زیبایی در ظاهر نیست، بلکه توصیه‌های فراوانی در رابطه با آراستگی در ظاهر دارد. پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین (ع) همیشه به اطرافیان توصیه‌هایی درباره نظافت و آراستگی ظاهری بیان می‌کردند و از زنان می‌خواستند که خود را برای مردان خویش آرایش کنند. البته این تنها یک روی سکه است، بدیهی است که همانطور که مرد برای لذت بردن از همسر نیاز به آراستگی او دارد، یکی از حقوق اولیه زن نیز این است که همسر خود را در ظاهری تمیز، مرتب و زیبا ببیند. امام باقر (ع) زیبایی در ظاهر را یکی از آداب همسرداری در اسلام می‌دانند و می‌فرمایند:

«النسآء یحببن ان یرین الرجل فی مثل ما یحب الرجل ان یری فیه النسآء من الزینه»

ترجمه:

«همان گونه که مردان دوست دارند زینت و آرایش را در زنانشان ببینند، زنان نیز دوست دارند زینت و آرایش را در مردانشان ببینند.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.