اعتکاف
وب سایت اعتکاف، پویشی در مسیر گسترش معنویت

تاثیر اعتکاف بر جوانان

۱۵۷

اعتکاف برای جوان‌ها شبیه بیمه عمل می‌کند

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازى، از مراجع عظام تقلید، همواره به جوان‌ها عنایت ویژه‌ای داشتند و اکثر آثار ایشان به نوعی مرتبط به جوان‌ها است. مثلا «تفسیر نمونه» ایشان به زبان ساده و جوانانه‌اش شهرت دارد. این مرجع تقلید شیعه اعتکاف را هم یکی از داروهای موثر برای علاج امراض روحی و روانی نسل جوان‌ مى‌داند و در سال‌های اخیر رهنمودهای زیادی برای گسترش این مراسم معنوی داشته‌اند. متن زیر از بیانات معظم له در نشست معنوی مدیران با ستاد مرکزی اعتکاف قم گرفته شده که در ۲۲ خردادماه ۹۰ درحرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد.

سه عبادت در اسلام است که انسان را از عالم ماده دور مى‌کند و در عالم معنویت فرو مى‌برد. یکی از این عبادات روزه است که ترک نفسانیات و اتصال به فرشتگان آسمان را به دنبال دارد. عبادت دیگری حالت احرام است، وقتی انسان احرام مى‌بندد، از ۲۵ مورد باید اجتناب کند که غالبا مربوط به نفسانیات است. اعتکاف نیز انسان را چند روزی در یک عالم مملو از معنویت فرو مى‌برد و وادار مى‌کند که به خویشتن خویش برسد و خود را در خود پیدا کند.
اعتکاف مانند بسیاری از سنت‌های دیگر سنت فراموش شده‌ای بود که در جمهوری اسلامی این سنت زنده شد. این سنت بالنده و پیشروی کننده است، آمارها سال به سال افزایش پیدا مى‌کند و این نشان مى‌دهد چنان نیست که برای کسی ملال‌آور و خسته‌کننده باشد.
در گذشته مى‌گفتند اعتکاف برای چهار مسجد معروف است، زمانی که نیاز احساس شد، مطالعه و بررسی صورت گرفت و مشخص شد در روایات وارد شده که در هر مسجدی که نمار مرتب در ‌آن اقامه مى‌شود، اعتکاف هم مى‌توان برگزار کرد.
اعتکاف از نظر تربیتی بسیار مهم است؛ اگر به فلسفه اعتکاف توجه شود و مراسم آن نیز به خوبی انجام شود ورق تازه‌ای در زندگی انسان خواهد بود.
در این دنیای پر غوغا و مملو از عوامل فساد، اعتکاف درخشندگی بیشتری دارد و مى‌تواند عامل بازدارنده در مقابل عوامل فساد باشد و در اصلاح افراد و محیط جامعه بکوشد.
در مسئله اعتکاف چند مورد جالب وجود دارد. یکی اینکه مشتریان اعتکاف غالبا نسل جوان هستند، این مراسم در مساجد دانشگاه نیز با استقبال فوق‌العاده‌ای مواجه است. همین نشان مى‌دهد که جوانان نیاز به اعتکاف دارند و اعتکاف بیشتر برای نسل جوان است هرچند تمام افراد مى‌توانند در ‌آن شرکت کنند.
این اعتکاف ۱۱هزار نفری که در قم برگزار مى‌شود، تنها درون این افراد تاثیر نمى‌گذارد در تمام محیط اثرگذار است، برای اینکه عده‌ای به دیدن آنها مى‌آیند و عده‌ای منظر معتکفان را از رسانه‌ها مى‌بییند و در واقع تمام شهر و منطقه در جریان آن قرار مى‌گیرند، بنابراین حرکتی برای همه است.
ما باید توجه کنیم که دشمنان مى‌خواهند مسائل مذهبی را روز به روز کمرنگ‌تر کنند، ما باید تلاش کنیم پررنگ‌تر شود و یکی از طرق آن اهمیتی است که به اعتکاف داده مى‌شود.
هماهنگی تمام دستگاه‌ها با اعتکاف و معتکفان هم بسیار مهم است، چرا که در اعتکاف چنان نیست که مانند انجام برخی فرایض مذهبی هر فردی کاری برای خود انجام دهد، تمام نهادها به این امر توجه دارند و پشتیبانی و همکاری مى‌کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.