اعتکاف
وب سایت اعتکاف، پویشی در مسیر گسترش معنویت

تمام پروتکل های بهداشتی در اعتکاف رعایت می‌شود

۲۶۹

حجت الاسلام والمسلمین سیدعلیرضا تکیه‌ای در دیدار اعضای ستاد مرکزی اعتکاف با آیت الله سید محمد سعیدی نماینده ولی فقیه در استان قم، با اشاره به اینکه در سالیان گذشته نیز از رهنمودهای مقام معظم رهبری و نماینده ایشان در استان قم بهره‌مند شده‌ایم، اظهار کرد: اگر تاکنون توانسته‌ایم مراسم معنوی اعتکاف را با کم‌ترین مشکلات برگزار کنیم، قطعا بهره‌مندی از این رهنمودها تاثیر بسیاری داشته است.
وی با بیان اینکه اعتکاف در قبل از انقلاب اسلامی مخصوص روحانیت و در مسجد امام خلاصه می‌شده است، عنوان کرد: به برکت انقلاب اسلامی مراسم معنوی اعتکاف امروز به یک حرکت توسعه یافته و فرهنگ عمومی تبدیل شده است.
رئیس ستاد اعتکاف ادامه داد: مقام معظم رهبری در سال ۹۴ فرمودند: اعتکاف در جامعه امروز نهادسازی شده است و باید آسیب‌شناسی و برنامه‌ریزی هوشمندانه در این راستا نیز انجام شود چراکه هر اقدامی که در ابعاد و مقیاس بزرگ باشد درگیر آسیب می‌شود.
وی با اشاره به اینکه امسال بعد از دو سال توقف به دلیل کرونا به دنبال استفاده از ظرفیت بالای بیانیه گام دوم انقلاب هستیم، مطرح کرد: مقام معظم رهبری در فراز ۶ این بیانیه به اخلاق و معنویت در نظام جمهوری اسلامی با مثال صف‌های طولانی جوانان دختر و پسر در مراسم اعتکاف اشاره کردند.
تکیه‌ای از تنظیم سند راهبردی در شورای علمی یاد کرد و گفت: این سند پس از تنظیم به مقام معظم رهبری و مراجع اعظام تقلید تقدیم شده است.
وی با اشاره به آمار شرکت‌کنندگان در مراسم اعتکاف قبل از کرونا، یادآور شد: ۶ هزار مسجد در برگزاری مراسم اعتکاف همکاری داشته و ۷۵۰ هزار نفر در داخل و همچنین در ۸۳ کشور مراسم اعتکاف برگزار شده است.
رئیس ستاد اعتکاف با بیان اینکه با همکاری المصطفی برگزاری اعتکاف در خارج از کشور هموار شده است، خاطرنشان کرد: سه هزار نفر در لندن بیش‌ترین تعداد معتکفین خارجی و ۳۰ نفر در ماداگاسکار کم‌ترین تعداد این معتکفین هستند.
وی با اشاره به برگزاری هفتمین دوره جشنواره بین المللی اعتکاف، تصریح کرد: در دوره‌های گذشته این جشنواره ۷۰۷ هزار و ۴۵۰ اثر به زبان‌های فارسی، عربی، انگلیسی و اردو به دبیرخانه ارسال شده است.
تکیه‌ای با تاکید بر اینکه باید مردمی بودن اعتکاف رعایت شود، بیان کرد: در نظر داریم در هر استان یک شورای سه گانه اعتکاف متشکل از نماینده ولی فقیه در استان، رئیس دفتر تبلیغات و نماینده ستاد اعتکاف را تشکیل دهیم.
وی با بیان اینکه در دوران کرونا فضای مجازی گسترش پیدا کرده است، ابراز کرد: امسال با رویکرد افزایش کیفیت فضای مجازی به دنبال برگزاری حضوری مراسم اعتکاف با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با دستور ریاست جمهوری هستیم.
رئیس ستاد اعتکاف اضافه کرد: در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی ۴ مسجد را بدلیل سقف کوتاه از پذیرش معتکفین معاف کردیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.