اعتکاف
وب سایت اعتکاف، پویشی در مسیر گسترش معنویت

جشنواره های اعتکاف متمم معنویت اعتکاف

۱۰۲

دبیرخانه مرکزی جشنواره اعتکاف؛‌ سیدعلی رضا تکیه ای گفت؛ اعتکاف عمل مهجور سنت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم از زمان دستور آیت الله حائری تا قبل از انقلاب به دویست نفر رسید ولی در این چهل سال با برکت انقلاب اسلامی و بروز و حضور جشنوار ها یک امر بین المللی شده و امروزه به لحاظ علمی تا ۶۹ کشور مقاله و کتاب داریم و به لحاظ عملی تا ۸۰ کشور اعتکاف در آن برگزار می شود.

سیدعلیرضا تکیه ای رئیس جشنواره در گفت و گو با دبیرخانه دائمی جشنواره اعتکاف گفت؛ سخن از اعتکاف یعنی سنت حسنه نبوی صلی الله علیه و آله و سلم که این ریشه در تاریخ اسلام دارد. اعتکاف یک سنت آسمانی است که در سیره انبیاء بوده همانگونه که خداوند متعال در قرآن صریحا به حضرت ابراهیم و اسماعیل می فرماید خانه مرا بیارایید برای طواف کنندگان و نماز گذاران و معتکفین و این بیانگر این مسئله که اعتکاف در همه ادیان آسمانی بوده است. اما اعتکاف اکمل به دلیل آیه الیوم اکملت لکم دینکم از سیره و سنوت نبوی بوجود آمده است.
الحمدلله و به لطف نظام جمهوری اسلامی و علی الخصوص توجه مقام معظم رهبری نسبت به فریضه اعتکاف می توان به جرأت گفت امروزه کسی نیست که از این سنت حسنه بی خبر باشد و هر ساله به تعداد درخواست کنندگان و شرکت کنندگان در اعتکاف افزوده می شود. و این مسئله تا به حدی رسید که ما برای هدایت عالمانه و پاسخگویی به سوالات و نیازهای اقشار مختلف شرکت کننده در اعتکاف به لطف خدا ستاد مرکزی اعتکاف استان قم هدایت شدیم به سمت برگزاری جشنواره ها.
مهمترین نقش موفقیت جشنواره ها رهنمود های مقام معظم رهبری بوده که به حمدلله اکثرا انجام شده است و این نیز به برکت همین سنت حسنه بوده است و بنا بر نیاز معتکفین و لازمه یک اعتکاف کامل و جامع به عنوان یک عبادت اخلاقی و عبادی بر خود دیدیم که جشنواره ها را به سمت سه موضوع علمی ادبی و هنری هدایت کنیم و این مسأله باعث شده امروز ما یک کتاب خانه بزرگ در ارتباط با اعتکاف داشته باشیم.
ادعای دیگر این است که اعتکاف غنی شده است از لحاظ کیفیت و بواسطه استخراخ این منابع و دیگر مسأله کمیت اعتکاف است که بسیار فراگیر شده است. امروزه اعتکاف اینقدر برد داشت که توانست همه علما و هم عملا جهانی شود و بعد علمی آن را می توان از دریافت های متکثر خارجی به زبان های انگلیسی عربی و اردو از ۶۹ ملیت به جشنواره ارسال می شود دید و در بعد عملی نیز میتوان دید که اعتکافی که زمانی فقط در مسجد امام حسن علیه السلام با تعداد اندکی معتکف برگزار می شد اما امروزه در بیش از ۸۰ کشور و در تمام مراکز شهرهای ایران و حتی شهرستان ها و بعضا در روستاها نیز برگزار می شود.
اعتکاف عمل مهجور سنت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم از زمان دستور آیت الله حائری تا قبل از انقلاب به دویست نفر رسید ولی در این چهل سال با برکت انقلاب اسلامی و بروز و حضور جشنوار ها یک امر بین المللی شده و امروزه به لحاظ علمی تا ۶۹ کشور مقاله و کتاب داریم و به لحاظ عملی تا ۸۰ کشور اعتکاف در آن برگزار می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.