اعتکاف
وب سایت اعتکاف، پویشی در مسیر گسترش معنویت

دومین جشنواره اعتکاف

۸۱

دومین جشنواره سراسری فرهنگی و هنری اعتکاف برگزار شد

منبع خبر: دبیر خانه

بر اساس این گزارش، در ابتدای جشنواره، مجتبی محمد بیگی از قاریان کشوری به قرائت آیاتی چند از قرآن کریم پرداخت و در ادامه قائمی نسب، هنرمند برجسته و دبیر اجرایی دومین جشنواره سراسری فرهنگی هنری اعتکاف به ایراد سخن پرداخت.

وی با بیان این‌که دومین جشنواره فرهنگی و هنری اعتکاف در قالب فیلم، فیلم‌نامه، مستند، نماهنگ و عکس برگزار می‌شود، گفت: به همان میزان که شعر گفتن نیاز به قریحه دارد، فعالیت‌های هنری دیگر نیز سختی فراوانی دارد.

قائمی نسب ادامه داد: در میان کارهای هنری، تنها شعر گفتن است که نیاز به هزینه چندانی ندارد اما بقیه هنرها، هزینه‌بردار بوده و فرصت آنان محدود است؛ بنابراین نیاز به انگیزه بالایی دارند.

دبیر اجرایی دومین جشنواره سراسری فرهنگی هنری اعتکاف خاطرنشان کرد: از آن‌جایی که رسانه و صدا و سیما می‌تواند تأثیر بسزایی در ترغیب و تشویق جامعه برای شرکت در اعتکاف داشته باشد، باید با استفاده از آنان، مردمی مسجدی و اهل اعتکاف پرورش داد.

شایان ذکر است، در ادامه این جشنواره، حجت‌الاسلام سید علیرضا تکیه‌ای رییس ستاد اعتکاف قم به ایراد سخن پرداخت و شکر به درگاه الهی و تشکر از بندگان خدا را الزامی دانست.

همچنین آیت‌الله حسینی بوشهری،‌ مدیر حوزه‌های علمیه کشور نیز پس از رونمایی از دو اثر «کتاب عکس آیینه زار اعتکاف» و «نرم افزار جامع اعتکاف» به ایراد سخن پرداخت.

وی با بیان فلسفه اعتکاف گفت: از آن‌جایی که غفلت‌زدگی از ویژگی‌های انسان بوده و برای گرفتار نیامدن در باتلاق غفلت نیاز به معنویت و ذکر خدا دارد، اعتکاف به صورت یک عمل مستحبی و داوطلبانه برای انسان مقرر شده است.

امام جمعه قم ادامه داد: اعتکاف دارای یک پیشینه تاریخی بوده و در برخی از روایات اهل‌سنت نقل شده که این عمل از زمان جاهلیت به عنوان یک سنت میان کفار مرسوم بوده است.

وی خاطرنشان کرد: اعتکاف جزو فرهنگ بالنده اسلام و نوعی ریاضت اسلامی بوده و کسی که از روی ایمان و اعتقاد به آن بپردازد، گذشته خود را تضمین می‌کند.

آیت‌الله حسینی بوشهری بیان داشت: خدای متعال متناسب با تمامی نیازهای معنوی انسان، مسأله اعتکاف را مطرح کرده است چراکه این عمل جامع نماز، روزه، مسائل مرتبط با حج و تمرین انقطاع از خداست.

وی همچنین با اشاره به لزوم گسترش فرهنگ اعتکاف گفت: حرکت بزرگان، صاحب نفوذان و شاعران، تبیین مشکل نبودن عمل اعتکاف و پرداختن به پاداش آن در گسترش این فرهنگ تأثیر بسزایی دارد.

شایان ذکر است، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد محمدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری، حجت‌الاسلام مروی معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری، آیت‌الله حسینی بوشهری مدیر حوزه‌های علمیه کشور و حجت‌الاسلام حسین‌خانی معاون تهذیب حوزه‌های علمیه، برخی از هم‌افزایان دومین جشنواره سراسری فرهنگی و هنری اعتکاف بودند.

همچنین، مراجع عظام تقلید، حضرت آیت‌‌الله صافی گلپایگانی و آیت‌الله علوی گرگانی از دیگر حامیان این جشنواره بودند.

گفتنی است، در پایان از آثار برگزیده و صاحبان آنان تجلیل شد و گروه سرود رهپویان ولایت سرودی درباره اعتکاف اجرا کردند./۹۹۷/پ۲۰۲/پ

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.