اعتکاف
وب سایت اعتکاف، پویشی در مسیر گسترش معنویت

دیدار اعضای ستاد مرکز اعتکاف و مدیر حوزه های علمیه خواهران

۱۷۱

دیدار اعضای ستاد مرکز اعتکاف و مدیر حوزه های علمیه خواهران
به گزارش روابط عمومی ستاد مرکزی اعتکاف در جلسه ای که بین اعضاء ستاد مرکزی و شورای علمی اعتکاف با حجه الاسلام والمسلمین بهجت پور مدیر حوزه های علمیه خواهران سراسر کشور برگزار شد
حجه الاسلام و المسلمین سید علیرضا تکیه ای رئیس ستاد مرکزی اعتکاف و جشواره های اعتکاف ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام شهادت حضرت فاطمه (س) و سردار قاسم سلیمانی و همراهانش و هم میهنان در کرمان و سانحه هواپیما گفت؛ بسط و توسعه اعتکاف به برکت انقلاب اسلامی است.
وی گفت: مقام معظم رهبری دغدغده¬های فرهنگی را داشتند که ستاد مرکزی اعتکاف نامه ای را مبنی بر اینکه اعتکاف می تواند این دغدغه های بیان شده را بر طرف کند‏ خدمت ایشان ارائه شد که ایشان نیز توجه خاصی داشتند که این موضوع منجر به این شده است که انشاءآلله امسال ۶ هزار مسجد با حضور ۸۰۰ هزار نفر معتکف در داخل کشور در حال برگزاری اعتکاف به صورت عملی است‌ و در خارج از کشور تا حدود ۸۰ کشور در حال برگزاری است.
از نظر توسعه علمی اعتکاف نیز میتوان به جشنواره های اعتکاف اشاره کرد که این جشنواره ها و محتواهای ارسالی به آن قابل دفاع است و در سطح جهانی حرفی برای گفتن هم دارد.
حجه الاسلام و المسلمین فلاح زاده رئیس شورای علمی اعتکاف در ادامه گفت: اعتکاف یک عمل مستحب است که برکات بسیار زیادی دارد که در این خصوص لازم بود که آسیب شناسی اعتکاف انجام شود و در ادامه این آسیب شناسی تصمیم بر این شد که جشنواره های اعتکاف برگزار شود که آثار بسیار خوبی هم بصورت عملی و هم به صورت علمی در آئین اعتکاف دارا بود.
یکی دیگر از فعالیت های ستاد مرکزی اعتکاف هماهنگی بین مسئولان سراسر کشور با توجه به نبودن اداره خاص و پایین ترین امکانات بدون تخصیص بودجه و به صورت مردم نهاد جهت هم سو کردن مدیران اعتکاف بوده است.
بحث دیگر در ارتباط با فعلایت های ستاد تربیت مبلغان اعتکاف است. این مبلغان مشابه محرم و رمضان که آموزش دیده می شوند آموزش های لازم را در ارتباط با اعتکاف و نکات و مسائل جدید به آنها یادآوری می شود جهت حضور در مراسم معنوی اعتکاف. حلقه های معرفت که عالمانی و مجتهدان در بین معتکفان هستند.
حجه الاسلام والمسلمین بهجت پور مدیر حوزه های علمیه خواهران فرمودند: تصور من این است که خانم ها در نگاه قرآن و منابع اسلامی برای بزرگ شمردن شدن به عبادتشان بزرگ شده اند مثل حضرت مریم (ع) و برای ما این مهم است که سیمای زن حوزوی عبادی باشد و اعتکاف یک عمل بسیار مهم و سازنده در این مسئله است.
و هرچه در این مسئله ورود کرده ایم در حال سرمایه گذاری هستیم که مقام معظم رهبری در گام دوم به درستی می فرمایند در باب اخلاق و معنویت اعتکاف یک فرصت طلایی در این زمینه است که برابر ظلم و ستم و استکبار آن چیزی که می تواند به شدت مقاومت را ایجاد بکند همین فرصت بندگی است.
حوزه علمیه خواهران خواهان شریک بودن در این امر مهم یعنی اعتکاف است. ستاد مرکزی اعتکاف می تواند در ارتباط با مسائل اعتکاف موضوع به ما بدهد و ما آنها را تبدیل به پایان نامه سطح سه و چهار حوزه تبدیل کنیم و حتی می توانیم از اعضای ستاد مرکزی اعتکاف به عنوان استاد مشاور و راهنما نیز استفاده کنیم. در حوزه آموزش طلبه های خانم آمادگی داریم بحث آموزش را به واسطه ستاد مرکزی اعتکاف به صورت مجازی و هم حضوری داشته باشیم.
برای ایجاد فضا جهت حضور بانوان در عرصه اعتکاف حوزه علیمه خواهران حاضر به همکاری و تعامل و همکاری با ستادمرکزی اعتکاف است.
با توجه به داشتن طلبه های اهل علم و فن ما میتوانیم در ارزیابی و شورای علمی اعتکاف نیز حضور داشته باشیم.
به بیان بهتر مفهوم حدیث حضرت زهرا سلام الله علیها مبنی بر اینکه زن بهتر است مردی را نبیند و مرد بهتر است که زنی را نبیند به این معنا نیست که زن را در خانه حبس کرد بلکه باید فضای را ایجاد کرد تا خانم ها را از لحاظ علمی و مهارت تربیت کرد و سطح علمی آنها را بالا برد که در برنامه های خود نیازی به حضور مردها نداشته باشند.
سیدمحمدمهدی موذن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.