اعتکاف
وب سایت اعتکاف، پویشی در مسیر گسترش معنویت

رزق حلال از عوامل موثر در استحکام بنیان خانواده

۱۴۴

خانواده در اسلام از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و امروز نه تنها کشورهای اسلامی، بلکه سایر کشورها نیز به خوبی به نقش و جایگاه خانواده پی برده‌اند.

همه می‌دانیم که خانواده سالم زمینه‌ساز جامعه سالم است و اگر خانواده‌ از سلامت روحی و جسمی بی‌بهره‌ باشد، به تناسب آن نیز جامعه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

یکی از عوامل موثر در سلامت و استحکام خانواده مباحث مالی و اقتصادی است و آنچه که بدون شک در استحکام و قوام‌بخشیدن به پایه و ستون‌های خانواده نقش‌آفرین است، کار و تلاش در راستای کسب روزی حلال است.

رابطۀ رزق حلال و استحکام بنیان خانواده رابطه‌ای غیرقابل انکار است، در دین مبین اسلام تلاش در راستای کسب روزی حلال یکی از رموز اصلی استحکام بنیان خانواده شمرده شده است به طوری که در سخنان و سیره ائمه اطهار (ع) این مهم بارها و بارها مورد تاکید قرار گرفته است.

امام رضا(ع) نیز در این رابطه فرموده‌اند:‌«هر کس به مال اندک حلال راضی باشد، هزینه‌های زندگی وی کاهش می‌یابد، خانواده‌اش نعمت یابند، خداوند او را به درد و درمان دنیا بینا سازد و او را سالم از دنیا به بهشت ببرد.»

دعوت ائمه اطهار (ع) به کسب روزی حلال

در سیره ائمه اطهار (ع) و بزرگان دین تلاش در امر کسب روزی حلال و جلوگیری از تناول مال حرام بارها و بارها مورد سفارش قرار گرفته که نشان دهنده اهمیت رزق حلال در زندگی انسان‌ها است.

قوت برگزیدگان الهی و ائمه اطهار(ع) همواره غذاهای پاک و مطهر و حلال بوده است و آن بزرگواران همواره دیگران را به کسب روزی حلال دعوت می‌کردند.

مسلمان باید رزق حلال به خانه ببرد، رزق حلال رزقی است که  در حلال بودن آن جای هیچ شک و شبهه‌ای نباشد.

خوردن مال حرام باعث می‌شود که خداوند هیچ عمل مستحبی و واجبی را از کسی قبول نکند.

مال و روزی حلال موجب  ایجاد محبت بین خانواده و استحکام آن می‌شود، روزی حلال موجب برکت مال می‌شود، مال حلال انسان را از حسد دور کرده و به او آرامش می‌دهد و خانواده‌ای که در آن آرامش باشد، از مشاجرات و آشفتگی‌ها و بداخلاقی‌ها به دور خواهد بود.

مطالب مرتبط

تهیه رزق حلال

آرامش زندگی با کسب روزی حلال

کسانی که در راه کسب روزی حلال تلاش و زحمت می‌کشند، تلاش آنان از سوی سایر اعضای خانواده قابل ستایش بوده و قدر دانسته می‌شود.

کسانی که به مال حلال اعتقاد دارند، اندک بودن آن را در مقابل مال حرام ترجیح می‌دهند و این افراد که به مال حلال رضا باشد، هزینه‌های زندگی را که گاها ناشی از چشم و هم‌چشمی‌‌ها است، کاهش می‌دهند و در زندگی به آرامش دست پیدا می‌کنند.

خانواده‌هایی که از مال حلال رزق می‌کنند، آخرت را به دنیا نمی‌فروشند و در زندگی از رفتارهایی چون بخل ورزیدن، حسادت کردن، ریخت و پاش‌های بیهوده پرهیز کرده و با مدیریت درست اقتصاد به تحکیم بنیان خانواده کمک می‌کنند.

استحکام نهاد خانواده رابطه متقابلی با رفاه و بهبودی وضع اقتصادی خانواده دارد و هرچه مال انسان پاکیزه و حلال‌تر باشد، برکت آن نیز بیشتر خواهد بود.

 یکی از راه‌های آمرزش گناهان کسب روزی حلال است

کسب روزی یکی از مهم ترین مسائلی است که در زندگی بشر مطرح می‌­شود و انسان از ابتدای خلقت تا لحظه‌ای که چشم از جهان فرو می‌بندد، با آن و سر کار دارد.

نسان موجودی جائز‌الخطا است، که از او خواسته شده با توبه به درگاه خدا بازگردد و طلب مغرفت کند که یکی از راه‌های آمرزش گناهان کسب روزی حلال است.

روزی حلال همچنین موجب استجابت دعا در نزد خدا می‌شود، برکت مال و  تربیت نسل صالح نیز از دیگر عواملی هستند که با روزی حلال ارتباط تنگاتنگی دارند.

پرداخت زکات، احسان و صدقه را موجب برخورداری از مال حلالمی شود وکسانی که رزق حلال به خانه می‌برند، از استحکام بیشتری در خانواده برخوردار هستند، چرا که از رحمت الهی برخوردار شده و از بسیاری از رذائل اخلاقی به دور خواهند بود.

خوردن مال حلال موجب تقویت ایمان شده و ایمان قوی انسان را در برابر رویدادهای نامطلوب زندگی محفوظ نگه می‌دارند.

 در مجموع باید گفت روزی حلال موجب صالح بودن فرزند، قناعت، برکت مال،    رفع مشکلات و سختی‌ها و قدردانی انسان‌ها از یکدیگر می‌شود که هر کدام از این عوامل خود در استحکام بنیان خانواده نقش آفرین هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.