اعتکاف
وب سایت اعتکاف، پویشی در مسیر گسترش معنویت

قرائت قرآن در اعتکاف

۱۰۰

بالاترین کار در اعتکاف قرائت قرآن است

 هر معتکفی شروع کند، در اعتکاف به ختم قرآن و آن قرآن را هدیه کند به امام زمان. هدیه به او، هدیه به همه انبیا است. «من أراد أن ینظر الی آدم وشیث فذا أنا آدم و شیث».

مهم‌ترین عمل در اعتکاف

از وقت باید حداکثر استفاده را کرد. بالاترین کار در اعتکاف قرائت قرآن است. معتکف از اول اعتکاف شروع کند، آنی غفلت نکند. چرا، سرّش چیست؟ سرّش این است:

پیامبر خدا به حضرت علی علیه السلام این گونه وصیت کردند :

یا علی اوصیک، به تو وصیت می‌کنم «بتلاوه القرآن علی کل حال»، در هر حال تلاوت کن قرآن را. قرآن حرف ربط است بین ما و خدا. نماز حرف زدن ماست با خدا، قرآن حرف زدن خداست با ما. قرآن این است. در اعتکاف سعی کنید از قرآن غفلت نکنید، اما مهم این کلمه است:

این حدیث، حدیثی است که شیخ انصاری، فقیهی مثل او در معضل ترین مسئله در دماء بر طبق سند این حدیث فتوا می‌دهد. این حدیث، کلمه فصل است، گفت: یابن رسول الله، من ماه رمضان ختم‌های قرآن کردم، یک ختم قرآن برای جدت پیغمبر، یک ختم قرآن برای جدت امیرالمۆمنین، یک ختم قرآن برای جده‌ات حضرت زهرا، تا رسید ختم قرآنی برای تو کردم یا ابا الحسن، ما لی بهذا؟ آیا برای من در قبال این عمل چیست؟

این حدیثی است که گوهر قرائت قرآن را به آخر مرحله می‌رساند. ما لی بهذا؟ در مقابل این عمل برای من چیست؟ امام فرمود: «لک بذلک أن تکون معهم[یوم القیامه]». اصلاً خود من الآن که می‌گویم، متحیّرم. فرمود: جزای تو که قرآن خواندی، ختم قرآن را هدیه کردی به رسول خدا، به علی مرتضی، جزای تو این است که با او باشی و از او جدا نشوی.

این مرد، فقیه است، وقتی این کلمه را شنید مبهوت شد، گفت: لی هذا بهذا؟ در مقابل این، این برای من است؟ معیّت، آن هم با خاتم، با سید اوصیاء؟ سه مرتبه امام فرمود: «نعم، نعم، نعم» بله، بله، بله، جزای تو این است که با او باشی.

هر معتکفی شروع کند، در اعتکاف به ختم قرآن و آن قرآن را هدیه کند به امام زمان. هدیه به او، هدیه به همه انبیا است. «من أراد أن ینظر الی آدم وشیث فذا أنا آدم و شیث». این برنامه اعتکاف: قرآن و هدیه به امام زمان.

افتتاح هر روز اعتکاف به دو امر باشد، یکی به سوره یاسین، یکی به زیارت سلام علی آل یس. همه این‌ها ریشه فقهی دارد: اما سوره یاسین قلب قرآن است، آن سوره شخص خاتم است، آن سوره باید توأم بشود به زیارت سلام علی آل یس. اگر اعتکاف به این جور تمام بشود، آن اعتکاف است که آهن می‌رود به مسجد [و] بیرون می‌آید، طلای احمر است. اکسیر وقتی به آهن رسید آهن را منقلب می‌کند.

اعتکاف را چگونه شروع کنیم؟

مطلب دیگری که لازم است این است: شروع اعتکاف از اول صبح باید همه معتکفین اول برنامه‌شان زیارت سلام علی آل یس باشد. سرّش این است که طبرسی در احتجاج نقل می‌کند و این مطلب از توقیعات به حمیری است، که هرگاه خواستی توجه کنی به خدا به وسیله ما، بگویید: سلام علی آل یس. این زیارت اکسیر اعظم است.

ظاهر و باطن خانه خدا را بشناسیم

معتکف می‌رود به خانه خدا. خانه خدا ظاهری دارد، باطنی دارد. خانه خدا ظاهرش آن مسجد است، باطنش چیست؟ باطنش: فِی بُیُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ وَیُذْکَرَ فِیهَا اسْمُهُ. آن بیوت، بیوت وحی و نبوّت است. زیارت سلام علی آل یس فتح باب می‌کند برای معتکف به خدا. السلام علیک یا باب الله و دیّان دینه.

[آیا] ممکن است سه شبانه روز این روح با قرآن و با امام زمان باشد و منقلب به کیمیا نشود؟ خلاصه، قدر اعتکاف را بدانید، چه جور می‌روید و چه جور آنجا کار می‌کنید و چه جور بیرون می‌آیید. وَعَهِدْنَا إِلَی إِبْرَاهِیمَ وَإِسْمَاعِیلَ أَنْ طَهِّرَا بَیْتِیَ لِلطَّائِفِینَ وَالْعَاکِفِینَ وَالرُّکَّعِ السُّجُودِ.

منبع :  بیانات آیت الله وحید خراسانی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.