اعتکاف
وب سایت اعتکاف، پویشی در مسیر گسترش معنویت

نقش جشنواره در فرهنگ اعتکاف

۱۲۰

نقش جشنواره در تعمیق فرهنگ اعتکاف

در خدمت حجت السلام والمسلمین تکیه ای مسؤل برگزاری جشنواره بین المللی علمی ادبی هنری اعتکاف هستیم . لطفا بفرمایید این جشنواره از چه زمانی آغاز شده و تا کنون چند جشنواره برگزار شده است ؟

بسم الله الرحمن الرحیم

الهی هب لی کمال انقطاع الیک سخن از اعتکاف این سنت حسنه محمدی (ص) سنتی که پس از قرن ها جوامع دینی و اسلامی به نسبت به گذشته به آن بهتر پرداخته شده است اکنون به صورت یک فرهنگ در آمده است. و لذا ضرورت بود که جریان متمرکزی با رویکرد مورد نیاز،جریان اعتکاف را تعمیق کند ونسبت به فرهنگ توسعه یافته اعتکاف ، رصد کند تا هم نیاز معتکفین را بر طرف کند و هم آنچه را در منابع اسلامی نهفته است استخراج و استحصال کند. و از آسیب هایی که محتمل است جلوگیری کند . ولذا جشنواره های سراسری اعتکاف الحمد لله در سال ۱۳۹۰کلید خورد . و مورد تایید مقام معظم رهبری و مراجع معظم تقلید و شخصیت های صاحب نظر علمی و فرهنگی قرار گرفت و در نهایت باید عرض کنم که به فضل الهی چهار جشنواره علمی ادبی هنری با موفقیت  برگزار شد. و الان پنجمین جشنواره در دست اقدام است آن هم در  سطح بین الملل و با سر قلم صاحبان قلم با زبان های مختلف و با فراخوان از همه بخش های علمی، ادبی، فرهنگی اعم از  حوزوی و دانشگاهی و. به عبارت دیگر جشنواره پنجم هم علمی ، هم ادبی  و هم هنری است .

با توجه به دیدار شورای سیاست گزاری و شورای علمی  جشنواره در آبان ماه سال ۹۳ با مقام معظم رهبری مد ظله العالی ، انتظار ایشان از جشنواره چه بوده ؟

در دیداری که شورای سیاست گذاری و شورای علمی جشنواره در آبان ماه سال  ۱۳۹۳و در آستانه جشنواره سوم  خدمت مقام معظم رهبری شرف یاب شدیم . حضرت  ایشان به این موضوع به عنوان یک افتخار برخورد کردند و نیز اعتکاف را نماد معنویت در نظام اسلامی معرفی فرمودند و اگر در جایی دیگر اعتکاف را رویش معنوی نظام اسلامی خواندند در این دیدار همین رویش را نماد معنویت در نظام اسلامی دانستند .

و جالب این که فرمودند اعتکاف ظرفیتش به نهاد سازی رسیده است . و خوب است که در اعتکاف به دنبال وحدت رویه باشیم . بدیهی است  مرکز ثقل آن هم در یک نماد ارزشمند به اسم مسجد امام حسن عسکری (ع) است که در مرکز قم برگزار می شود. زیرا احیاء اعتکاف در زمان معاصر از این مسجد مقدس بوده است .نهاد سازی را به خاطر همین وحدت رویه و و بهرمندی از تجربیات مثبت و ارزشمند برگزار کنندگان اعتکاف بود که از آن یاد فرمودند.

و یک نکته هم در ذیل فرمایشات ایشان بود آن هم آسیب شناسی بود که یک همچون بستر عظیمی ممکن است که مورد طمع دشمنان و یا نا اهلان قرار بگیرد پس خوب است که آسیب شناسی هم بشود . و ما این مهم یعنی رهنمود های ایشان را هم در نشست های مراکز استان ها پیگیری کردیم و به  تبادل نظر پرداختیم ،تا کنون چند نشست برگزار شده است و انشا الله این جریان ادامه خواهد داشت ، ودر متن جشنواره ها نتایج بدست آمده را به  مردم عزیز خواهیم رساند.

نقش هم افزایان و دیگر نهاد ها در برگزاری این اتفاق مبارک چیست  چه اقداماتی می تواند  در  این راستا انجام دهند

اجازه بدهید من همین جا عرض بکنم ضرورت هم افزایی نهاد های فرهنگی مذهبی و معرفتی دیگر بر کسی پوشیده نیست چون جامعه بزرگ اسلامی از یک دست و یک گروه و یک جریان و با یک بخش ارتزاق نمی کند . رزق وسیع می خواهد. این هم پوشانی و هم افزایی که ضرورت است،  ما را بر آن داشت که از همه ی دستگاه های فرهنگی ونهاد های دینی و مذهبی برای هم افزایی در امر اعتکاف دعوت بکنیم. خوب ما در جشنواره اعتکاف ۲۶امضا داریم که یکی خود ستاد اعتکاف  است و ۲۵ نهاد و جریان دیگر از دستگاه و نهاد های فرهنگی مطرح و صاحب قوت ، تجربه و صاحب نظر و موثر در بستر فرهنگی کشور دعوت کردیم که شش مورد از این نهاد ها و دستگاه ها دستگاه های بین المللی هستند و مابقی در سطح کشور موثر اند این نشان می دهد که اشارت بزرگان در این هم افزایی موثر بوده است و نشان می دهد تمام جریانات ارزشمند فرهنگی و دینی نسبت به این سنت حسنه نظر معطوف دارند

نقش رسانه ها و نشریات در تنویر افکار عمومی و اطلاع رسانی در جذب مخاطب چیست؟

هرکس در هر امر خیری گامی بر دارد در ثواب آن کار خیر شریک خواهد بود . . بنا براین من فکر میکنم که رسانه ها نه فقط میل و نیتشان را نشان می دهند بلکه در عمل هم اقدام می کنند،  این اقدام هم در بستر کار است و هم برای دیگران فرصت را فراهم می کنند تا از طریق اطلاع رسانی بندگان خداجو راه خود را بیابند و به این ارزش های دینی بیشتر توجه نمایند ، این امر بالا ترین ارزش را دارد. چرا که نه فقط به فعل خیر راضی اند بلکه کمک و همت دارند بر این امر خدا  و لذا در ثواب همه ی کسانی که معرفت افزایی می شوند و حضور پیدا می کنندشریک می شوند ، به هر حال  تعدادی از این افراد سیمشان کاملا وصل می شود و به مقام انقطاع می رسند انشا الله   این ثواب را برای ایشانی که هادی آنان بودند نیز می نویسند  .

حضرت عالی به عنوان رئیس شورای سیاست گذاری جشنواره به شرکت کنندگان چه پیشنهادهای دارید ؟

حضرت آقایان عنایت داشته باشند کسانی که خداوند به آنها توفیق علم ادب اندیشه و هنر داده است باید از این فیض الهی استفاده کنند چرا که لَئِنْ شَکرْتُمْ لَاَزیدَنَّکمْ ، خدا توسعه می دهد به کسی که در راه رضای او گامی بردارد . و نکته دیگر این که باب معارف الهی باز است و شما به ابعاد مختلف این سنت محمدی با آن نگاه ویژه ای که دارید نگاه کنید و زوایای آن را مورد بررسی  قرار دهید

شرکت کنندگان چگونه و تا چه زمان میتوانند آثار خود را به دبیرخانه ارسال کنند ؟

شرکت کنندگان عزیز میتوانند  از طریق سایت: etekaffestival.com یا  صندوق پستی  ۱۴۴۵ – ۳۷۱۹۵ با دبیر خانه جشنواره در تماس باشند و آثار خود را برای شرکت در این امر نیک در اختیار خادمان خود بگذارند

و سخن پایانی ؟

و در آخر این که امیدوارم خداوند متعال برکاتش را بیش از پیش بر همه ی دین مداران و ولایت مداران نازل بفرماید. و برای ما خدمت گذاران در انجام وظیفه ای که فکر میکنیم خودش هدیه فرموده ، راه را بگشاید و ما را مصداق  آیه کریمه «وَالَّذینَ جاهَدوا فینا» قرار بدهند« لَنَهدِیَنَّهُم سُبُلَنا » را به ما هدیه فرماید. آمین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.