اعتکاف
وب سایت اعتکاف، پویشی در مسیر گسترش معنویت

پیام آیت الله صافی

۷۹

پیام حضرت آیت الله صافی به جشنواره اعتکاف: فرهنگ اعتکاف به بهترین وجه به مردم معرفی شود

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در پیامی به چهارمین جشنواره بین المللی اعتکاف نوشت: به نظر حقیر اعتکاف خود یک فرهنگ است که باید این فرهنگ مقدّس را به بهترین وجه ممکن به مردم معرّفی نمود.

 متن پیام این مرجع تقلید به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

قال اللّه الحکیم فی کتابه الکریم: وَ اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلَوهِ

با عرض سلام و اظهار احترام و ادب به حضرات آقایان محترم شرکت‌کننده در این همایش مقدّس؛ عرایضی کوتاه تقدیم می‌دارم:

یکی از امتیازات بزرگ دین مقدّس اسلام این است که برنامه‌ها و دستورات آن، همه با فطرت سلیم انسانی و با احتیاجات بشری مطابق است و همه، انسان‌ساز و برای ترفیع روح و روان انسان می‌باشد، و این دلیل و برهان بر جامعیت این دین حنیف آسمانی است.

از جمله برنامه‌های بسیار مهمّ آن اعتکاف و دعا است که ارتباط مخلوق با خالق را برقرار نموده و انسان خود را در ضیافت و میهمانی خاص خدا می‌بیند. اعتکاف از برنامه‌های بزرگ عبادی و تربیتی اخلاقی است و دارای برکات و آثار زیادی است که با ایجاد تحوّل معنوی، اجتماع را به سوی کمال سیر می‌دهد.

اعتکاف تمرینی است که اخلاقیات در مردم رسوخ نموده و همیشه بتوانیم نبض رفتارمان را کنترل نماییم و در نتیجه مردم متوجه به خدای مهربان و ذات لایزال الهی شوند، و دل‌ها با یاد خدا آرام بگیرند.

خوشبختانه امروز در مملکت ما این سنّت حسنه، با شکوه و عظمت بیشتر از گذشته در حال انجام است و مردم متدیّن ما به ویژه جوانان عزیز این سنّت را پاس داشته و از برکات معنوی آن استفاده می‌نمایند.

به نظر حقیر اعتکاف خود یک فرهنگ است که باید این فرهنگ مقدّس را به بهترین وجه ممکن به مردم معرّفی نمود. در این زمان پر آشوب که دشمنان اسلام و دشمنان بشریت در صدد گمراهی مردم هستند و می‌خواهند آنان را از مسیر واقعی انسانی خود منحرف نمایند، یکی از راه‌های مطمئن که انسان را به مطلوب واقعی و کمال حقیقی می‌رساند اعتکاف است.

انسانی را که در کارهای دنیایی خود غرق شده و از ناملایمات زندگی خسته گردیده، چند روزی در اعتکاف با خدای خود خلوت نموده و با انس با پروردگار و با تفکّر درست، برنامه‌های آینده خود را رنگ و بوی خدایی می‌دهد و نسبت به گذشته خود تجدید نظر نموده و از خداوند متعال استمداد می‌جوید.

باید اوقات گران‌بهای اعتکاف را غنیمت شمرده و برای خود و دیگران و برای عزّت و عظمت مملکت اسلامی و نجات ممالک اسلامی از شرّ دشمنان و سربلندی مسلمانان دعا نمود؛ و فرج و ظهور موفور السرور حضرت بقیه الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف را از خداوند متعال مسئلت نمود.

حقیر به همه معتکفین عزیز عرض ادب و احترام و سلام دارم و قبولی اعمال آنان را آرزومندم، و از همه این عزیزان با اخلاص التماس دعا دارم و برای شرکت کنندگان محترم در این اجلاس باشکوه، مزید توفیق در خدمت به معتکفین را از خدای مهربان خواهانم و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

لطف الله صافی»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.