اعتکاف
وب سایت اعتکاف، پویشی در مسیر گسترش معنویت

گذری بر اولین جشنواره

۸۹

گذری بر اولین جشنواره سراسری فرهنگی هنری اعتکاف

ادب و هنر ایرانی غنای خود را مدیون معارف بلند دین مبین اسلام است. اولین نگاره های بازمانده از ادب پارسی برآمده از ذوق علمای اسلام بوده است، از سوی دیگر به تعبیر مقام معظم رهبری مدظله العالی که فرموده اند: “هر کاری تنها با هنر است که ماندگار می شود.” ضامن ماندگاری و سلامت فرهنگ و جامعه اسلامی بوده است و اعتکاف، سنت حسنه محمدی صلی … علیه و آله و سلم جزء سنت های اصیل الهی است که مورد اهتمام ویژه پیامبر خاتم و ائمه هدایت علیهم السلام بوده است. با وجود مؤلفه هایی همچون مسجد، روزه، نماز، قرآن، ذکر، احیاء، دعا و … می توان آن را عبادتی جامع مشابه حج بیت … الحرام دانست. به تعبیر برخی مراجع ” هنر واقعی اعتکاف است وهنرمند معتکف است.” (آیت … صافی گلپایگانی دامت برکاته) اما رونق ابتدایی آن در مدینه فاضله حکومت نبوی، کم کم تبدیل به غربت هزار ساله در حکومت طاغوت گردید.

http://www.etekafqom.com/Image/News/SmlimagesCATJUKPY.jpg

الحمدلله ستاره درخشان انقلاب اسلامی تشنگان نور معنویت را راهنما شد و هدایتگری نائب بر حق حجت ابن الحسن عجل … تعالی فرجه، حضرت آیت… العظمی خامنه ای دامت توفیقاته موجب تلالو دوباره نور اعتکاف در جامعه اسلامی گردید، تا جایی که این عبادت با استقبال بیش از یک میلیون مؤمن (در مراسم اعتکاف رجب المرجب ۱۴۳۳)، نه تنها جزئی از فرهنگ قم مقدسه بلکه ایران اسلامی شده است، اما برای ماندگاری و بارور شدن جلوه های خلوت گزینی در کوی دوست لازم است تا با سرپنجه توانای هنر و ادبیات، نمایی دوباره از آن ارائه گردد که جشنواره سراسری فرهنگی هنری اعتکاف عهده دار تشویق و ترغیب نویسندگان و هنرمندان نسبت به انجام این مسئولیت است.

جشنواره سراسری فرهنگی هنری اعتکاف در اولین دوره با اعلام فراخوان برگزاری این جشنواره در رشته های شعر، داستان، قطعه ادبی و خاطره نویسی در سطح ملی فعالیت خود را آغاز کرد.

شورای سیاستگذاری جشنواره متشکل از نمایندگان نهادهای هم افزا در امر جشنواره تشکیل و پس از بررسی ها و مشورت ها ی دقیق، استاد  محمد علی مجاهدی به عنوان دبیر علمی جشنواره انتخاب گردید اعضای شورا با اهتمامی چشمگیر در طول یک سال به صورت منظم در جلسات شرکت نموده و ضمن ارائه نظرات کارشناسی حمایت های لازم اجرایی و مالی مورد نیاز را تامین نمودند.

دبیرخانه این جشنواره در اولین گام استندهای تبلیغاتی و پوستر فراخوان را برای ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ها، حوزه های هنری، ادارات کل تبلیغات اسلامی، ادارات کل اوقاف و امور خیریه، دانشگاه های علوم انسانی، مراکز علمی، فرهنگی و پژوهشی و … ارسال نمود و با رایزنی های فراوان از ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها، حوزه های هنری و انجمن های شعر و ادب و دیگر مراکز مرتبط توانست بزرگترین بانک اطلاعاتی نویسندگان و شعرای کشور را جمع آوری کند و ارتباط با این ۰۰۰/۵ نفر را آغاز و با ارسال نامه، پوستر و به صورت تلفنی از آنان برای شرکت در جشنواره دعوت نمود؛ از دیگر اقدامات دبیرخانه می توان به ارسال ۰۰۰/۱۷ پیامک برای معتکفین اعتکاف از استان های مختلف، گذاشتن پیام شخصی از طریق وبلاگ های ادبی برای ۰۰۰/۱۰ وبلاگ، ارسال ایمیل برای نویسندگان خاص و … اشاره نمود.

لذا با پایان یافتن مهلت ارسال آثار در مجموع تعداد ۱۶۲۷ اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد که به تفکیک در بخش شعر ۱۱۸۳ اثر، داستان ۱۴۰ اثر، قطعه ادبی ۲۰۸ اثر، خاطره نویسی ۹۶ اثر می باشد.

پس از پایان مهلت ارسال آثار با پیشنهاد دبیر محترم و تصویب شورای سیاستگذاری اعضای محترم کمیته داوری در هر رشته انتخاب و آثار رسیده با رعایت امانت و تعیین کد برای هر نویسنده مورد ارزیابی مرحله ای قرار گرفت . با احراز برگزیدگان در هر رشته ، مسئولین امر تدارک برگزاری اختتامیه جشنواره اول را در دستور کار خود قرار دادند، میزبانی بانوی کرامت حضرت فاطمه معصومه سلام … علیها در شبستان نجمه خاتون و افاضات نورانی حضرت آیت … العظمی جوادی آملی مدظله العالی، برکت عظیم مراسم جشنواره بود.

سخنان گرانسنگ حضرت آیت …. العظمی جوادی آملی، ریاست محترم ستاد، دبیر محترم علمی، اجرای برخی برگزیدگان ، پخش نماهنگ رسانه ای جشنواره از برنامه های این همایش بود که از شبکه سه سیما و شبکه قرآن به صورت مستقیم  پخش گردید. همچنین از برگزیدگان، با اهدای لوح تقدیر و کمک هزینه سفر عمره مفرده، عتبات عالیات و مشهد مقدس تقدیر گردید. مهمانان مراسم بالغ بر دو هزار نفر از ۳۱ استان کشور بودند البته مهمانان ویژه همانند نمایندگان محترم دفتر مقام معظم رهبری و مراجع عظام دام ظلهم، جمعی از امامان جمعه و نمایندگان محترم مقام معظم رهبری در استان ها، برخی از اعضای جامعه محترم مدرسین، نمایندگان محترم دستگاه های هم افزا، مسئولین محترم فرهنگی نظام اسلامی اعم از کشوری و استانی، اساتید گرانقدر حوزه و دانشگاه، جامعه هنرمند کشور، صاحبان آثار واصل شده به جشنواره، برگزار کنندگان مراسم روحبخش اعتکاف در سراسر کشور و دیگر علاقه مندان به سنت حسنه اعتکاف که با حضور ارزشمند خود بر شکوه مراسم افزودند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.