اعتکاف
وب سایت اعتکاف، پویشی در مسیر گسترش معنویت

۷ اثر فردی اعتکاف

۱۵۰

۷ اثر فردی اعتکاف

۱. تقویت اراده

یکی از آثار ارزشمند و کلیدی اعتکاف در زندگی فردی انسان، تقویت اراده آدمی است. کسی که مدتی به خواست درونی خویش، خود را در محل مقدسی آن هم خانه خدا، حبس و از بسیاری از امور، چون حرف زدن در غیر امور عبادی که به طور طبیعی تمایل به آنها دارد بپرهیزد، خود به خود دست به انجام تمرینی زده است که او را برای اجتناب از بسیاری از خواهش‏های نفسانی دیگر مهیا می­سازد. برخورداری انسان از اراده قوی، نه تنها در مسایل اخلاقی و دینی بسیار مهم است، بلکه نقش آن در امور روزمره هم بر کسی پوشیده نیست.

۲. انس با معنویت

یکی از برکات فردی اعتکاف، انس با معنویت است، چون انسان با ارتباطی که در ایام اعتکاف با عبادت و ادعیه پیدا می‏کند، حالات معنوی برای او لذّت‏بخش می‏شود و به هیچ وجه حاضر نیست این حال و هوا را حتّی بعد از اعتکاف به راحتی از دست بدهد، لذا تلاش می‏کند تا آن را استمرار بخشد که در نتیجه، وجود چنین حالتی منشأ برکات فراوانی در زندگی خواهد شد.

۳. رشد آگاهی و بصیرت دینی

با توجه به برنامه‏های بسیار ارزشمندی که در این سال‏ها از سوی برگزار کنندگان اعتکاف اجرا می‏شود، مثل تشکیل حلقه‏های معرفتی بین معتکفین، دعوت از دانشمندان و متخصصان در موضوعات گوناگون، برگزاری جلسات پاسخ به شبهات دینی، برگزاری مسابقات فرهنگی و… فرد معتکف با حضور در این برنامه، آگاهی‏های بسیار ارزشمندی نسبت به معارف دین پیدا می‏کند که این آگاهی و بصیرت می‏تواند چراغ هدایتی باشد در ادامه زندگی او.

مطالب مرتبط

سه روز از فصل رویش

اعتکاف و آثار آن

۴. پاک‏سازی روح

ترک گناهان، مکروهات و حتی بعضی از امور حلال، توبه از گناهان گذشته، انجام واجبات و مستحبات و جاری کردن اشک‏های ندامت در ایام اعتکاف، معتکف را از هر آلودگی روحی پاک می‏کند و این پاکی منشأ برکات فراوانی در زندگی او خواهد شد.

۵. فرصت‌یافتن برای عبادت

یافتن فرصت برای انجام اعمال عبادی مثل نمازهای واجب، نمازهای مستحبی، دعاهای مختلف و تلاوت قرآن همراه با تدبر، یکی از توفیقات الهی است که در سایه اعتکاف برای معتکف فراهم می‏شود که در نتیجه، آثار و برکات انجام این اعمال نیز در زندگی فرد آشکار می‏گردد.

۶. فرصت‌یافتن برای تفکر و حسابرسی و برنامه‏ریزی

با فاصله‌گرفتن فرد معتکف از اشتغالات روزمرّه زندگی و انتخاب خلوت در خانه خدا، این فرصت برای او فراهم می­شود تا در گذشته و آینده خود بیندیشد و خود را به نقد بکشاند و مروری بر اعمال گذشته خود داشته باشد و برای آینده‏ای زیباتر و مفیدتر، برنامه‏هایی را برای زندگی خویش تنظیم نماید.

۷. انقطاع از غیر خدا

دست برداشتن از تعلّقات دنیایی و روی آوردن به سوی خدا، یکی دیگر از آثار ارزشمند اعتکاف است. معتکف در طول زمان اعتکاف از کار، خانه، زن، بچه و اشتغالات دیگر دنیایی دست کشیده و تمام اوقات خود را صرف عبادت و بندگی خدا می‏کند و این خود تمرینی است بر ترک تعلّقات دنیایی که می‏تواند راهی باشد برای کنترل تعلقات دنیوی بعد از اعتکاف و سوق دادن معتکف به ارتباط بیشتر با خداوند سبحان.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.