اعتکاف
وب سایت اعتکاف، پویشی در مسیر گسترش معنویت

۸ تاثیر مهم اعتکاف در جامعه

۱۱۰

۸ تاثیر مهم اعتکاف در جامعه

۱. آشنایی و برقراری ارتباط دوستانه

حضور مؤمنان یک شهر در مسجد جامع به صورت همزمان، فرصت مناسبی است تا مؤمنان با یکدیگر آشنا شوند و ارتباط دوستانه با هم برقرار نمایند که در سایه این اخوّت اسلامی می‏تواند بسیاری از مشکلات جامعه را به آسانی برطرف کند. گفتنی است که تأثیر انتخاب دوست مؤمن و صالح بر سالم ماندن افراد از آسیب‏های اجتماعی و انحرافات فکری بر کسی پوشیده نیست و این نعمت را می‏توان در مراسم اعتکاف به دست آورد.

۲. خنثی‏سازی توطئه‏های دشمنان در جنگ نرم

یکی از آثار بسیار مهم اعتکاف، خنثی‏سازی توطئه‏های دشمنان در جنگ نرم است زیرا آنها با استفاده از ابزار پیشرفته در صدداند تا اعتقادات و باورهای دینی مردم بویژه جوانان را سست نمایند و فرهنگ بیگانه را در جامعه اسلامی رواج دهند. اما اعتکاف که نقش بسیار مهمی در محکم کردن ایمان و باورهای مردم دارد می‏تواند یکی از بهترین راه مقابله و پیروزی بر توطئه‏های دشمنان باشد، زیرا هر فردی که در مراسم اعتکاف، طعم شیرین ایمان و انس با خداوند را می‏چشد، لذت‏های مادی و شهوانی در دیدگانش، حقیر و بی‏ارزش می‏شود و به آسانی در گرداب فساد و باورهای ضد دینی گرفتار نمی‏شود و خود را اسیر دشمنان در جنگ نرم نمی‏کند. سه روز کامل در دریای عشق و عبادت الهی غوطه‏ور شدن و امساک از هر گونه مسایل دنیوی و خلوت با خداوند متعال، نیرویی شگرف در انسان پدید می‏آورد که می‏تواند مسیر مقاومی در برابر تهاجمات بیگانگان ظاهری و باطنی باشد، به شرط آنکه انسان از این نیرو محافظت کند و در مواقعی که باید، آن را به کار گیرد.

بر همین اساس تمام کسانی که دلشان برای هدایت جامعه، مخصوصاً جوانان می‏تپد می‏بایست با تشویق مردم و جوانان، آنها به شرکت در این مراسم معنوی انسان‏ساز ترغیب نمایند.

۳. کاهش جرم و فساد

همانگونه در ماه مبارک رمضان، آمار جرم و جنایت و فساد و فحشا، به صورت چشمگیری در جامعه کاهش می‏یابد، در ایام اعتکاف نیز این گونه است، زیرا به برکت انقلاب اسلامی در هر سال در تمام شهرهای کشور، صدها مسجد با برگزاری مراسم اعتکاف سبب نورانی شدن فضای جامعه می‏شوند و این فضا سبب می‏شود تا افراد شرور و گناهکار کمتر سراغ معصیت بروند.

۴. رشد وحدت و همدلی

یکی دیگر از برکات اجتماعی اعتکاف، وحدت و همدلی بین مؤمنان است که در اثر کنار هم بودن و با مناجات و دعای جمعی، این روحیه در آنان ایجاد می‏شود به صورتی که بعد از اعتکاف هر کجا که همدیگر را ملاقات می‏کنند، آن خاطرات زیبای اعتکاف را یادآوری می‏کنند.

مطالب مرتبط

سه روز از فصل رویش

اعتکاف و آثار آن

۵. رونق مساجد

یکی از برکات مراسم اعتکاف، رونق پیدا کردن مساجد است که این خود منشأ برکات فراوانی در جامعه می‏باشد، زیرا هر چه مساجد پر رونق‏تر شود، ارزش‏ها در جامعه رشد بیشتری پیدا خواهد کرد.

۶. رسیدگی به محرومان

گزارش‏های برگزار کنندگان مراسم اعتکاف، نشان دهنده آن است که مشکلات مالی و غیر مالی افراد زیادی از محرومان جامعه به وسیله معتکفان، خصوصاً معتکفان خیّر در ایام اعتکاف برطرف می‏شود و حتی مشکلات افراد نیازمند حاضر در مراسم اعتکاف نیز شناسایی و به وسیله اشخاص خیّر حاضر در اعتکاف و یا خارج از اعتکاف برطرف می‏شود.

۷. زنده نگه داشتن یاد شهدا

یکی دیگر از برکات اعتکاف در کشور عزیز ایران، زنده نگه داشتن یاد شهدای عزیز است که این امر می‏تواند منشأ برکات فراوانی در جامعه اسلامی شود.

نگارنده خود در یکی از آیین­های اعتکاف شاهد، عزیز جانبازی بوده است که خاطرات ارزشمند و تأثیرگذاری از هم‏سنگران شهیدش روایت می­کرد و اگر در آن زمان به چشمان دیگر معتکفان می­نگریستی، چیزی جز اشک‏های روان نمی‏دیدی، آیا این اشک‏ها انسان را و جامعه‏مان را بیمه نمی‏کند؟

آری یادمان باشد هر چه داریم حتی وجود همین مراسم‏های معنوی اعتکاف به برکت خون همان شهدای عزیز است که خداوند به ما اعطا کرده است. پس چه زیباست، در این مراسم‏ها، یاد آن ولی‏نعمتان را زنده نگه داریم تا خود زنده بمانیم چرا که آنها جاویدالاثر هستند و نیازی به ما ندارند و این ماییم که در تمام عرصه‏های زندگی محتاج توجه آن سفرکردگان وادی عشق هستیم.

۸. ارتباط با روحانیت

یکی از برکات و آثار ارزشمند اعتکاف، ارتباط نزدیک معتکفان، خصوصاً
جوانان با علما و روحانیت حاضر در اعتکاف می‏باشد که همین ارتباط تنگاتنگ می‏تواند در رشد و آگاهی جوانان و رفع شبهات دینی آنان، نقش بسیاری مهمی داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.