حدیث روز
امام رضا (علیه السلام) فرمودند: یک شب اعتکاف در ماه رمضان معادل یک حج است و یک شب اعتکاف در مسجد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و در نزد قبر آن حضرت معادل یک حج و عمره است. 

جمعه, ۲۹ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 19 July , 2024 ساعت ×
 • جستجو

 • آرشیو » یادداشت

  اعتکاف، علوم انسانی و روشنفکری
  5 ماه قبل

  اعتکاف، علوم انسانی و روشنفکری

  بارها گفته و نوشته‌ایم که علوم انسانی غربی و دلدادگان و مقلدان این علوم اساساً نمی‌توانند فهمی از حقایق انسانی و ارزش‌هایی متعالی چون اعتکاف و اربعین و ... داشته باشند. عقلانیت غربزدگان و عقلانیت موجود در علوم انسانی غربی، عقلانیت موش صحرایی و سگ‌ پاولوفی است.

  «اعتکاف» در بردارندۀ اسراری از حج
  1 سال قبل

  «اعتکاف» در بردارندۀ اسراری از حج

  اعتکاف یک دوره کلاس فشرده عشق و محبت است و معتکف عاشق و شوریده حق می‌شود. اعتکاف یعنى انقطاع از خلق، اثر اعتکاف در ماه شعبان هنگام خواندن مناجات شعبانیه هویدا می‌شود و لذت استجابت دعا را آن موقع میچشد که میخواند: «الهى هب لى کمال الانقطاع إلیک».

  تأملی در عظمت ماه رجب
  2 سال قبل

  تأملی در عظمت ماه رجب

  با توجه به اینکه عمل ویژه ماه رجب، استغفار است معلوم می‌شود که این ماه، فرصت مناسبی برای ایجاد ظرفیت‌های معنوی است و اهل ایمان در این ماه می‌توانند زمینه‌های دریافت فیوضات الهی را در وجود خویش ایجاد و تقویت نمایند.

  اعتکاف زیباترین خلوت نورانی
  2 سال قبل

  اعتکاف زیباترین خلوت نورانی

  اعتکاف بهترین موقعیت برای خلوت کردن است و در این خلوت می­توان به تفکر پرداخت، بزرگان قائلند که در تربیت، داشتن استاد، برنامه، عزم و اراده، تمرین و مداومت، از اصول اولیه است؛ اما از آنجا که یافتن استاد و مربی مناسب در این زمانه میسور همگان نیست، نسخه­ای را برای تربیت در صورت فقدان استاد بیان نموده­ اند.

  اعتکاف مکتب خود سازی
  2 سال قبل

  اعتکاف مکتب خود سازی

  مساجد همواره به عنوان پایگاه اعتکاف، مرکز خلوت و انس عابدان با معبود خویش محسوب می­گردند و اعتکاف روزهایی در خلوت خویش با خود بودن و به یاد خدا زیستن است. اعتکاف گشت و گذاری است در کوچه پس کوچه­ های درون و گشتن در دنیای «تو در تو»ی دل و شناختن خود و مجاهده با نفس و انس با معبود.