حدیث روز
امام رضا (علیه السلام) فرمودند: یک شب اعتکاف در ماه رمضان معادل یک حج است و یک شب اعتکاف در مسجد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و در نزد قبر آن حضرت معادل یک حج و عمره است. 

سه شنبه, ۸ اسفند , ۱۴۰۲ Tuesday, 27 February , 2024 ساعت ×
 • جستجو

 • اعتکاف فضایی برای آمادگی خدمت‌های جهادی
  03 بهمن 1401 - 20:03
  شناسه : 1289
  مدیرکل تبلیغات اسلامی همدان مطرح کرد؛ حجت الاسلام محمد هادی نظیری مدیر کل تبلیغات اسلامی استان همدان گفت: از فضای اعتکاف می‌توان برای ایجاد آمادگی و خدمت های جهادی در بعد جهاد تبیین استفاده کرد.
  منبع : خبرگزاری مهر

  حجت الاسلام محمد هادی نظیری بیان کرد: به لطف خداوند متعال و ائمه عصمت و طهارت تصمیم بر آن شد که اعتکاف سال جاری به صورت کمی و کیفی توسعه داشته باشد و از نظر کمی طبق تصمیمات اتخاذ شده با رعایت ضوابط و روابط تعریف شده اعتکاف را در عموم مساجد در فضاهای روستایی و شهری برگزار کنیم.

  وی از ویژگی خاصی که در اعتکاف سال جاری طبق مباحثه‌ای که در فضای سازمان و شبکه خادمان اعتکاف صورت گرفته است نام برد و یادآور شد: طبق مباحثه انجام شده و مدیریت اعتکاف سال‌ها است که این برنامه به صورت ظرفیت کاملاً مردمی و شبکه خادمی انجام شده است و همین شبکه طبق روال هرسال توسط اعتکاف را راهبری و مدیریت خواهد کرد.

  مدیر کل تبلیغات اسلامی در ادامه یادآور شد: در جلسه مشترکی که بین رؤسای ادارات تبلیغات اسلامی استان و شبکه خادمان اعتکاف صورت گرفت است چند تصمیم اتخاذ شد که شامل اعتکاف‌های دانش آموزی در فضای نوجوانان است که باید به صورت جدی به آن توجه کرد و دراین زمینه رایزنی‌های با آموزش و پرورش صورت گرفته است.

  حجت الاسلام نظیری در ادامه از دیگر تصمیمات نام برد و خاطرنشان کرد: شبکه کارمندان در اعتکاف خوب دیده شود و با توجه به شرایطی که انقلاب اسلامی در آن قرار گرفته است و تأکیدات رهبر انقلاب اسلامی که بستر اعتکاف بر پایه انس و خلوت با خداوند است به فضای ایجاد آمادگی برای خدمت‌های جهادی در بعد جهاد تبیین تبدیل شود.

  وی تشریح کرد: طبق دستورات الهی سه روز باید در مساجد خلوت کنیم این نماز، عبادت، روزه و مناجات در واقع به منزله ایجاد آمادگی روحی، معنوی و روانی در افراد برای انجام تکلیف برتر خواهد بود و این تکلیف برتر، ایفای نقش خدمت جهادی در بستر انقلاب اسلامی و اجتماع خواهد بود.

  حجت الاسلام نظیری با بیان اینکه در اعتکاف هدف ساختن و آماده کردن خود برای تجهیز به صلاح معنویت، توسعه روحی، قدرت و قوت اراده و تحکیم است افزود: به این وسیله می‌توان نقش، وظیفه و تکلیفی که در جامعه در هر سنگری که قرار داریم، به صورت دقیق‌تر به آن عمل نمائیم و این رویکردی است که در فضای گفتگو و مباحثه با متولیان مقرر شده است و به عنوان رویکرد محتوای اعتکاف به آن توجه ویژه خواهد شد.

  مدیر کل تبلیغات در ادامه از اعزام و حضور مستمر حداکثری مبلغین در فضای اعتکاف با معتکفین استان همدان به صورت ویژه نام برد و تشریح کرد: توجه به گعده ها، حلقه‌های انس، گفتگو و تبدیل شدن اعتکاف به فرصت‌های گفتگو، مباحثه، اظهار نظر در حوزه مسئله‌ها و بسترهای که جوانان و نوجوانان نظام اسلامی را مورد تهاجم قرار داده است باید قرار گیرد که این خود یکی از رویکردهای است که در فضای اعتکاف باید به آن پرداخته شود.

  حجت الاسلام نظیری در پایان گفت: ایجاد فضای انس با بزرگان و صاحبان نفس، با معتکفین از دیگر رویکردهای اعتکاف در سال جاری خواهد بود.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.